Strojové učení a internet věcí dokáží společně jednou spoustu věcí
Tolik věcí na světě nám dokáže změnit život. Ať je to svatba, narození potomka, změna zaměstnání nebo třeba jen změna účesu. Anebo také strojové učení ve stavební sféře. Zatímco životní změny potkají většinu z nás, neděje se tak současně, každý si tu svou životní změnu proděláme jiný den, jiný rok, jinou hodinu, zkrátka ne zároveň. Prostě tak, jak to cítíme, jak potřebujeme. Necítíte se ve třiceti letech ještě na dítě? Nic se neděje, pořídíte si ho později a vůbec vás nemusí zajímat, že vaše kamarádka porodila první dítě ve třiadvaceti letech. Je to její rozhodnutí, tak si to určila a tak to také má. A teď si to aplikujte například na budovu. Zatím se nechytáte? Nevadí, pojďme se na to podívat zblízka.

Zdroj obrázku: Pixabay.com
Strojové učení má obrovský potenciál
Jenomže u aplikace strojového učení ve stavebnictví je tomu zatím zcela naopak. Jeho aplikace má sice potenciál zcela změnit naše vnímání stavebního průmyslu, jenomže tomu tak zatím úplně ještě není.
DDC
Systémy, díky nimž jsou dnešní moderní budovy pro jejich obyvatele bezpečné, pohodlné a příjemné, jsou ve své podstatě řízeny systémy automatizace patřící do skupiny DDC (digital direct controls).
Zařízení jsou staticky naprogramována
Tato zařízení se vyznačují statickým programováním a jen zřídkakdy bývají po instalaci přenastavována či optimalizována. Jsou naprogramována tak, aby plnila úkoly typu otevírání či zavírání dveří a oken, ovládala topný ventil k udržení požadované pokojové teploty nebo například vypínala světla podle předem naplánovaného rozvrhu.
Zcela bez lidského přičinění
Tato zařízení využívají omezené množství senzorů k nastavení zařízení ke konstantnímu konečnému výsledku. Právě díky tomuto budova vykonává základní jednoduché funkce zcela bez lidského přičinění.
Bez ohledu na lidi ale s nimi
Zcela bez lidí. A tato výhoda je současně trošku také nevýhodou. Všechno díky počátečnímu naprogramování funguje stejně, neměnně, zcela bez ohledu na to, zda jsou lidé přítomni či ne, zda se jim to líbí nebo ne. Regulátory ve stavbě ani nezajímá, kolik energie spotřebují, prostě jsou tak nastaveny. Zcela teoreticky: co na tom, že děláte přesčas, šlus, šmytec, světla se mají vypnout, dveře zamknout. Jste tam? Tak asi dobrou noc, zítra zase rozsvítíme a odemkneme.
Internet věcí a strojové učení společně dokáží velké věci
Zde přichází na řadu internet věcí (IoT – Internet of Things), který v budoucnu tento nedostatek dokáže vyřešit. IoT a strojové učení ve společných silách mohou určit budovám priority, jako například to, aby se každý cítil dobře. Zkrátka to, aby se zařízení přizpůsobilo potřebám člověka a nikoli, aby se člověk musel spokojit s jednou nastavenými a pro něj nezměnitelnými pravidly, jako je například udržování pokojové teploty 23 °C, když je někdo zimomřivý anebo naopak horkokrevný.
Ne až tak vzdálená hudba budoucnosti
V ne až tak vzdálené budoucnosti si zkrátka připojíte všechny regulátory v budově k centrálnímu počítači, který bude moci sledovat veškeré dění v budově, díky čemuž se naučí pravidlům budovy, zkrátka tomu, jak to tam chodí. Potom člověk bude schopen určit počítači priority i přes předchozí výchozí nastavení.
Prioritní jsou priority
Prioritou č. 1 tak může být maximalizace pohodlí obyvatel budovy. Prioritou č. 2 může být minimalizace energetické spotřeby a prioritou č. 3 třeba udržování bezpečnosti budovy.
Nic není sci-fi
Zní to spíše jako sci-fi? Stejně tak v minulosti znělo hodně překotných nápadů, které nakonec ve výsledku ještě samy sebe překonaly, tak proč by toto nemohla být za několik let skutečnost? Jak se toho dá ale dosáhnout? Víme, že umělá inteligence je mnohdy inteligentnější než ta lidská, tak co by to nešlo, když mi lidé dokážeme v životě dosáhnout čehokoli chceme?
Využití zpětné vazby
Za příklad si můžeme vzít HVAC (topení, větrání a klimatizace). Namísto toho, abyste jejich funkci ze začátku naprogramovali například na těch 23 °C na všechny místnosti a museli se této teplotě přizpůsobit všichni, kteří budovu obývají, ať už si vzít teplejší ponožky, když jim bude zima nebo naopak nosit triko bez rukávů, když jim bude vedro, můžete za pomoci zpětné vazby lidí v kanceláři získat informace o jejich komfortu.
Chytré hodinky napoví
V našem případě to bude informace o tom, zda jim je teplo, zima anebo jim tato teplota sedí. Je velmi pravděpodobné, že získání této informace půjde také za pomoci biometrických údajů z chytrých hodinek. Nakonec to není tak nepředstavitelné, viďte? Zkrátka jde jen o to pochopit, v jakých místech se necítí obyvatelé budovy v důsledku teploty nejpohodlněji a na základě toho jim teplotu přizpůsobit automaticky.