Potím se, tedy hubnu: Hubnutí pocením
Hubnutí pocením? No, tak asi tušíte, že to tak úplně pravda nebude. Je to podobná hovadina jako s korzety na cvičení, které zeštíhlují (rozumějte oslabují) střed těla. Ano, to je ten důvod, proč se všichni smějí holkám, které se zabalují do potravinářské fólie. A není tomu ani jinak u všelijakých potících pásů, které jsou k čemu? No tak akorát k vyrážce. Čím dál častěji je propagují známé fitnessky. To vážně nic jiného neumí, že se neuživí ničím jiným než prodáváním korzetů, které mohou nakonec zničit i zdraví zad nebo potících pásů pod „slevovým kódem“, které tak nebezpečné nejsou, pomineme-li tu vyrážku, ale které jsou naprosto k ničemu?
Co je to pocení?
Pocení je prostě základní funkce těla, která slouží k regulaci tělesné teploty. Tělo z pórů vylučuje vodu a sůl, čímž organismus ochlazuje. Triko máte od potu mokré, ne mastné, takže to, co póry vylučují je voda, proto hrozí dehydratace, pokud nebudete při zvýšené tělesné zátěži doplňovat tekutiny. Ihned, jak ty tekutiny doplníte, přiberete (váhu vody). Tak k čemu ty potící pásy jsou? Abyste viděli ten efekt cvičení? Že jste tak dřeli? Ale to se přeci bude úplně každý potit jako kůň, když se takto obalí igelitem nebo potícím páskem.
Hubnutí pocením: kolik kalorií tím spálím?
Opravdu se to o provozování nějakých super potivých aktivit říká. Říká se to i například o takové bikram józe, při které prý spálíte až 1000 kcal za hodinu. Dobrý marketingový tah, řekla bych. Nicméně, podle jedné studie spálíte při 90 minutách bikram jógy 330 kcal, jste-li ženy a 460 kcal, jste-li muži. To je to samé, jako byste hodinu svižně chodili. No a navíc je to levnější.
Pocení se nerovná hubnutí
Nemusíte se hodně potit, dokonce se nemusíte potit vůbec a stejně budete pálit hodně kalorií třeba u silového tréninku, plavání nebo cvičení venku v zimě. To po logické stránce dává smysl a bylo by s podivem, kdyby tomu tak ve skutečnosti nebylo.
Proč se někteří lidé potí více než druzí?
Může za to hned několik faktorů, jako například genetika, životní prostředí, věk, váha či váš fitness level. Nejvíce z těchto faktorů míru pocení ovlivní celková tělesná váha a stupeň vaší vytrénovanosti. Čím vyšší tělesná hmotnost, tím víc energie musí tělo vynaložit na jeho celkovou funkci, tudíž i na pocení, aby takovou masu těla zchladilo. Čím vysekanější budete, tím rychleji se zpotíte. Je to z toho důvodu, že se tělo stává efektivnějším v termoregulaci. Tím, že se začnete potit dříve, znamená, že se tělo dokáže ochladit rychleji.
Výhody potu
Hlavní a největším benefitem pocení je ochlazování těla. Krom toho ale bude z pocení těžit i vaše pokožka, která zase těží při intenzivní tělesné zátěži tím, že se zlepšuje cirkulace krve, díky níž se dostane kyslík a živiny ke kožním buňkám.
A co rizika pocení?
Čím víc se potíte, tím víc roste potřeba pít, tudíž při nadměrném pocení hrozí dehydratace. Horké nebo vlhké podnebí zvyšuje aktivitu potu. Průběžně proto pijte a nečekejte, až budete mít žízeň. Dehydratace může být životu i velmi nebezpečná. Jaké jsou symptomy dehydratace?
- Pocit přílišné vyčerpanosti či zmatenosti
- Nevolnost, když se postavíte a která po několika sekundách neodezní.
- Nejdete na malou déle než 8 hodin.
- Slabý puls.
- Příliš silný puls.
- Ztráta vědomí.
Hyperhidróza
Pokud se skutečně hodně potíte, možná trpíte nemocí zvanou hyperhidróza a měli byste raději vyhledat lékaře. Hyperhidróza nemusí pro vaše zdraví znamenat riziko, ale může. Nadměrné pocení může být projevem nějaké jiné, doposud skryté, nemoci, jejíž symptomy jste zatím sami a ani váš lékař, nezaznamenali. Teda krom toho pocení. Pokud se o nic vážného skutečně nejedná a jen se nadměrně potíte, dá se s tím také něco dělat – léky, elektroléčba, antiperspiranty, botulotoxin či operace.
Jak se skutečně hubne?
Je to jednoduché a neměnné: Musíte spálit více kalorií, než přijmete. Musíte být zkrátka alespoň v mírném kalorickém deficitu. Pokud k tomu cvičíte, tak palec nahoru. Jinak to prostě neobjedete, jinak to nefunguje.
Hubnutí pocením v praxi: Opravdu existuje
Respektive ztrácí váha. Tuto techniku často využívají sportovci, kteří se chtějí dostat do určité váhové skupiny. Někteří na sobě nosí teplé oblečení, sáčky na odpadky nebo hodiny a hodiny vysedávají v saunách. Vzpěrač Matt Kroczaleski takto ztratil 15 % své tělesné váhy. Nutno však poznamenat, že takový stres není pro tělo nic zdravého a nevede to k dlouhodobému úbytku na váze. Chcete vědět, jak to dělal?
“Hubnoucí” pocení inspirované Mattem Kroczaleskim
Potil se ve 30 minutových cyklech, přičemž vždy začínal teplou lázní. Jako fakt teplou, tak teplou, jak to jen snesl. Ponořil úplně všechno kromě nosu a úst. Po 15 minutách vylezl z vany, nastavil proud vody ze sprchy na maximální teplotu a prostě to nechal téct, čímž se udělala pára, ve které seděl po dobu 15 minut. Po 30 minutách vylezl z místnosti a dal si pauzu, aby se psychicky i fyzicky zotavil a teplota těla se vrátila do normálu. Jakmile se cítil dobře (cca po 5 minutách v chladné místnosti), šel celý tento proces opakovat.
Není to však jen o pocení, je to i o jídle, pití a podstupovat tento proces žádnému normálnímu cvičenci za to rozhodně nestojí. Co to však stojí, jsou peníze. Umíte si představit, kolik vody takto zbytečně vyplýtvá? Jemu to jistě za to stálo, ale normálnímu člověku? To se raději zaměřte na silový trénink se špetkou kardia.
Mimochodem, Matt Kroczaleski už stejně neexistuje. Teď si říká Janae Marie Kroc a ano, měl pocit, že je ženou uvězněnou v mužském těle. Nutno poznamenat, že teda pořádně silnou. Teď má dlouhé černé vlasy, ale bicáky pořád stejné. Hlavní je být se svým tělem a sebou samým spokojený.
1 Response
[…] že ať se potíte, jak se potíte, na hubnutí nemá pocení absolutně žádný […]